Wózki widłowe elektryczne

Wózki widłoweGdy stajemy przed koniecznością wybrania odpowiedniego wózka widłowego, jedną z głównych decyzji jest ta, czy ma to być wózek elektryczny, czy spalinowy. To jest chyba pierwszy i podstawowy podział tych pojazdów, ponieważ większość podtypów występuje z obiema wersjami napędu. Oba rodzaje napędów mają plusy i minusy jednak napęd elektryczny ma zdecydowanie więcej plusów.
Widłaki akumulatorowe, bo tak potocznie są nazywane wózki widłowe z napędem elektrycznym, są idealne do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie emitują spalin i nie zużywają do pracy tlenu. Są wyjątkowo ciche, co w większości przypadków jest zaletą, choć trzeba wtedy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe kwestie bezpieczeństwa, gdyż ich bezszelestne poruszanie się może zostać niezauważone przez inne osoby i doprowadzić do wypadku. Nowoczesna konstrukcja i zastosowanie nowatorskich rozwiązań sprawia, iż są one niezwykle wydajnie i zużywają mało energii, a ich konserwacja i obsługa są bardzo proste, a awaryjność niewielka.


Elektryczne wózki widłowe dzielimy na dwie podstawowe grupy. Na wózki podnośnikowe i unoszące. Konstrukcja wózków podnośnikowych jest tak opracowana, by były bardzo efektywne w operowaniu ładunkiem na znacznych wysokościach. Są wyposażone w specjalnie zaprojektowane i dostosowane maszty podnośnikowe wyposażone w widły, dzięki którym towar pewnie jest przemieszczany między wysokimi regałami. Ten typ wózków charakteryzuje się również dużą zwrotnością i dynamiką, które to pozwalają na operowanie w wąskich prześwitach między regałami.

Wózki unoszące tak zwane paleciaki, to pojazdy służące przede wszystkim do transportu ładunków na niskich wysokościach za to na dłuższych dystansach. Unoszą one ładunek jedynie na wysokość umożliwiającą swobodny transport. Z racji konieczności poruszania wąskimi przejazdami często między regałami również są niezwykle zwrotne.

Czytaj więcej  Różne typy architektury

Możesz również polubić…