Rodzaje bram garażowych

Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych zazwyczaj decydują się na projekt budynku uwzględniający garaż. Może on przylegać do bryły domu albo stanowić odrębny obiekt. Niezależnie od jego umiejscowienia, garaż musi mieć wygodną w użytkowaniu,  a jednocześnie zapewniającą skuteczną ochronę przed włamaniem bramę.

Do najpopularniejszych należą te uchylne nazywane też płytowymi. Do otwarcia się potrzebują nieco miejsca przed garażem, dlatego w przypadku małych podjazdów nie będą one dobrym wyborem. Doskonale sprawdzą się na nich za to bramy segmentowe (sekcyjne), które dodatkowo skutecznie izolują przed zimnem, dlatego warto je montować w garażu ogrzewanym. Mało miejsca zajmuje też brama rolowana działająca podobnie jak roleta okienna.

Istnieją również tradycyjne bramy rozwieralne, ale stopniowo się od nich odchodzi, ponieważ zajmują wiele miejsca przed garażem i nie zawsze można w nich zamontować siłowniki do automatycznego otwierania. O wyborze konkretnego modelu powinno więc decydować kilka czynników, jak wielkość garażu i wielkość podjazdu znajdującego się przed nim. Zdarza się, że niektórych typów bram nie będzie można zamontować ze względu na warunki architektoniczne.

Dlatego też poszukując odpowiedniej bramy garażowej trzeba pamiętać o ograniczeniach. Jeśli garaż znajduje się bardzo blisko ulicy, konieczne jest zamontowanie skrzydła nie wychylającego się w żadnym stopniu poza obrys budynku. W przypadku większych działek lub garażu oddalonego od ulicy, można zamontować dowolną bramę.

Czytaj więcej  Różne typy architektury

Możesz również polubić…