Rekuperacja – powodów, dla których warto ją mieć

RekuperacjaŻyjemy w czasach, gdzie możemy obserwować bardzo silny wzrost znaczenia technologii a co za tym idzie również przemysłu. To co jeszcze 50 lat temu było zdrowe, dziś może Nam zaszkodzić. Coraz częściej zwraca się również uwagę na to czym oddychamy. Rekuperacja to rozwiązanie pozwalające zapewnić sobie i najbliższym zdrowe i czyste powietrze w zaciszu domowym.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja czy inaczej kontrolowana wentylacja mechaniczna, to system wymiany i filtracji powietrza wewnątrz budynków. Powietrze jest wymieniane w sposób ciągły i automatyczny, bez konieczności ingerencji człowieka poprzez otwieranie okien.

Istnieją różne rodzaje kontrolowanej wentylacji mechanicznej, która może być wyposażona lub nie w system odzysku ciepła. System rekuperacji, który „recykluje” ciepło powietrza wewnętrznego w celu wstępnego podgrzania czystego powietrza pobieranego z zewnątrz i przefiltrowanego. Rekuperacja – dlaczego warto ją mieć?

Jak działa rekuperacja?

Systemy rekuperacji dzięki zastosowaniu szeregu rur komunikujących się z otoczeniem i wentylatorami, stęchłe powietrze znajdujące się w pomieszczeniach jest wydalane. Natomiast powietrze wprowadzane z zewnątrz, bogate w tlen, jest filtrowane. Zanieczyszczenia, które można znaleźć w środowisku zewnętrznym, takie jak pyłki i drobny pył są usuwane.

Najbardziej zaawansowane maszyny integrujące się z całym systemem rekuperacji, mają zintegrowany system odzysku ciepła, czyli wymiennik ciepła. Polega tona tym, że energia cieplna powietrza wychodzącego, które zostało ogrzane przez system grzewczy lub schłodzone przez klimatyzator, jest zatrzymywana w wymienniku i oddawana do nawiewu, które będzie zatem cieplejsze zimą i chłodniejsze latem niż powietrze zewnętrzne.

Oszczędność wynikająca z wykorzystania rekuperacji w domu występuje zarówno zimą, jak i latem. Powietrze wlotowe może być wstępnie podgrzane, ale również wstępnie schłodzone

Czytaj więcej  Kamień naturalny - płytki - kamienne puzzle

Możesz również polubić…