Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Aranżacja salonu powinna uwzględniać szereg czynników, jak wielkość pomieszczenia, dostęp naturalnego światła oraz gust domowników. Warto pamiętać, że pokój dzienny to z jednej strony miejsce, gdzie spędzamy wspólnie czas z rodziną i przyjmujemy gości, ale też pomieszczenie łączące nierzadko kilka funkcji. Zdarza się więc, że aranżacje salonu muszą łączyć w sobie przestrzeń do relaksu, miejsce na stół do wspólnych posiłków i np. niewielkie biurko, które za dnia funkcjonuje jako gabinet.

Bardzo ważne jest, aby oświetlenie salonu uwzględniało wszystkie te funkcje.

Jak urządzić salon pełniący różne funkcje? Najlepiej jest podzielić go na strefy zaznaczone nie tylko ustawieniem mebli, ale też oświetleniem. Żyrandole do salonu mogą być bardziej dekoracyjne – wówczas nie tylko będą funkcjonalne, ale też staną się dekoracją wnętrza.

Jeśli w pokoju dziennym stoi stół jadalniany, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie zwisającej lampy nad jego blatem. Stojące lampy oraz dodatkowe źródła światła należy umieścić także w pobliżu kompletu wypoczynkowego czy na wspomnianym już biurku.

Urządzając nowoczesny salon nie powinno się też zapominać o dekoracjach. Ozdobne żyrandole to nie wszystko. Dodatki w postaci poduszek, miękkich zasłon, czy efektownej tapety do salonu umieszczonej np. na jednej ścianie sprawią, że całość zyska bardziej reprezentatywnego charakteru, a jednocześnie zapewni funkcjonalność i przytulną przestrzeń do relaksu. Inspiracje możesz znaleźć tutaj:

Czytaj więcej  Ce285a – wszystko, co trzeba wiedzieć o wkładzie laserowym

Możesz również polubić…